Aż o 79 % w ciągu roku wzrósł areał upraw konopi w Polsce. W naszym kraju są one uprawiane przede wszystkim z przeznaczeniem na włókno, nasiona i paździerze.

Uprawa konopi w Polsce coraz popularniejsza

Uprawa konopi w Polsce staje się coraz popularniejsza. Widać to również po pojawiających się licznie w naszych aptekach i drogeriach produktach zawierających kannabidiol. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) powołał do życia Program Konopny, w ramach którego wykorzystywane są opracowane przez IWNiRZ odmiany konopi przemysłowych. Rekrutacja do programu na ten rok musiała zostać już zamknięta ze względu na ogromne zainteresowanie programem.

Duże perspektywy konopi

Obecna powierzchnia upraw konopi przemysłowej wynosi już około 3 000 hektarów, a sektor ten ma przed sobą bardzo optymistyczne perspektywy, bo szacuje się, że w 2028 roku rynek medycznej marihuany w naszym kraju będzie wart 2 mld euro, a wartość całego europejskiego rynku konopi w ciągu najbliższych 6 lat powinna wzrosnąć do 36 mld dolarów.

O połowę mniej niż w Niemczech

W latach 2015-19 areał upraw konopi w Polsce zwiększył się trzykrotnie. Nadal jest jednak w przeliczeniu dla obszaru wynoszącego 1 000 ha o połowę mniejszy niż w Niemczech, nie mówiąc o rekordowej w państwach Unii Europejskiej Francji, w której powierzchnia upraw na 1 000 ha jest ośmiokrotnie większa niż w Polsce i stanowi niemal połowę całej europejskiej powierzchni.

W Krajowym Rejestrze Odmian konopi w Polsce znajduje się obecnie 11 pozycji. Są to rośliny wymagające w uprawie głębokich i żyznych gleb o uregulowanych stosunkach wilgotności. Ich siew najlepiej sprawdza się zwykle po rozpoczęciu siewu kukurydzy, a także na koniec okresu zasiewania zbóż jarych.

Uprawa tylko z zezwoleniem

Trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami do rozpoczęcia uprawy konopi wymagane jest uzyskanie zezwolenia z urzędu gminy lub miasta właściwego dla miejsca położenia plantacji. Legalna jest jedynie uprawa konopi włóknistych, czyli uprawianych na włókno, które należy odróżniać od konopi haszyszowych.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
Mateusz
CEO Projektu BitCannabis.pl Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o naszym projekcie napisz do nas. Z chęcią nawiążemy współpracę z producentami produktów CBD.

    You may also like

    More in:Kraj

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *