Na terenie kilku gmin należących do powiatu wadowickiego podniesiono limity upraw dla konopi siewnych. Na chwilę obecną w całym powiecie można obsadzić konopiami, aż 51 hektarów zakwalifikowanych jako grunty rolne.

Sejmik Województwa Małopolskiego podał właśnie maksymalną wielkość areału przeznaczonego dla upraw maku niskomorfinowego oraz konopi włóknistej. Na terenie całego województwa małopolskiego podniesiono ich wielkość. Jest to wynikiem zwiększonego zainteresowania rolników właśnie tymi uprawami.

Jaki łączny obszar może wynosić areał przeznaczony do hodowli konopi?

Na terenie powiatu wadowickiego dopuszczalna będzie uprawa konopi na powierzchni wynoszącej łącznie 51 hektarów. Zarówno w Wadowicach, jak i Andrychowie będzie można uprawiać wspomnianą roślinę na terenach obejmujących po 10 hektarów gruntów rolnych. Podobna sytuacja ma miejsce w gminach:

 • Mucharz
 • Spytkowice
 • Wieprz.

Natomiast w Lanckoronie natomiast jest dozwolona hodowla na obszarze 1 hektara.

Czy hodowla konopi jest w Polsce legalna?

W Polsce dopuszczalna jest hodowla konopi włóknistych przeznaczonych wyłącznie na potrzeby poniższych gałęzi przemysłu:

 • włókienniczego,
 • chemicznego,
 • celulozowo-papierniczego,
 • spożywczego,
 • kosmetycznego,
 • farmaceutycznego,
 • materiałów budowlanych
 • nasiennictwa.

Uprawa innych konopi na terenie Polski jest zabroniona.

Jak zapewne wiecie marihuana, jako narkotyk, pozyskiwana jest głównie z konopi indyjskich. Nie należy zapominać, że także konopie siewne nie są wolne od substancji psychoaktywnych.

Uprawa konopi włóknistych w Polsce jest regulowana przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku. Wymusza ona na producentach konopi uzyskiwania stosownego zezwolenia z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia planowanej plantacji.

Taka informacja jest niezbędna dla gminy, gdyż musi ona wystąpić do marszałka województwa o wyznaczenie rejonu przeznaczonego do uprawy konopi.

Jakie znaczenie gospodarcze mają konopie w Polsce?

Włókno konopne jest nie tylko mocne, ale także odporne na procesy gnilne. W związku z czym idealnie nadaje się na do produkcji przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach o większej wilgotności. Włókno jest wykorzystywane głównie do wyrobu materiałów izolacyjnych, sanitarnych czy też materiałów kompozytowych, które to znalazły zastosowanie w budownictwie, przemyśle meblarskim i motoryzacyjnym.

Natomiast pozyskana z włókna celuloza jest docenianym surowcem w przemyśle papierniczym oraz przemyśle odzieżowym.

Nasiona konopi znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym np. w produkcji oleju.

Ze względu na wysoką zawartość substancji  o charakterze leczniczym konopie włókniste znane są także między innymi ze swojego działania przeciwlękowego, przeciwbólowego, przeciwzapalnego.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
Mateusz
CEO Projektu BitCannabis.pl Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o naszym projekcie napisz do nas. Z chęcią nawiążemy współpracę z producentami produktów CBD.

  You may also like

  More in:Kraj

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *