Według ekspertów, restrykcyjne traktowanie konopi włóknistych, prawie na równi z indyjskimi, znacząco utrudnia rozwój upraw. Wydaje się, że celem nie jest ograniczenie narkomanii.

Jak jest?

Wielkość upraw konopi włóknistej mimo przepisów utrudniających, znacząco rośnie. Wydaje się, że jakiekolwiek deregulacje w tym zakresie tylko zwiększą zainteresowanie.

Wielkość upraw konopi w Polsce

Zasiewy różnymi odmianami Cannabis sativa (konopi siewnych) w 2019 roku objęła o prawie 80% więcej terenów. W 2019 roku obszar upraw konopi zajmował już ponad 3 tysiące hektarów.

Zobacz również nasze poradniki:

Konopie z dofinansowaniem

Trend jest również zauważalny przy wnioskach o dofinansowanie. W 2019 roku ponad 300 rolników wnioskowało o dopłaty (dla porównania, w 2018: 178 rolników wnioskujących). Uprawa konopi według niektórych raportów odpowiada nawet za 0,2 miliarda polskiego PKB.

Prawodawstwo dotyczące konopi włóknistych

Mimo, że w latach 70. Rada Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej sklasyfikowała konopie włókniste jako roślinę uprawną i dofinansowywano ich hodowlę, to dziś nie jest tak korzystnie. W 2019 roku niektóre części konopi zostały zakwalifikowane jako tzw. „novel food”, czyli wprowadzane produkty należy rejestrować i wymagają bardziej dokładnych analiz. Ponadto po konsultacjach Komisji Europejskiej ekstrakt z konopi włóknistej został uznany za środek odurzający.

Czy coś się zmieni?

Wydaje się jednak, że sytuacja polityczna połączona z dążeniami społecznymi pozwoli zmienić prawodawstwo unijne i krajowe w tej materii.

Inni już za konopiami

Takie państwa jak Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny czy nawet Szwajcaria są znacznie bardziej liberalne w tym zakresie. Jednocześnie dostatecznie dobrze kontrolują i uprawy, i gotowe produkty.

Sprawdź opinie o sklepach CBD:

Sejm przeciw konopiom?

Podkomisja stała do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie przy sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznała deregulację w tym zakresie za zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jednocześnie Sejm poprzedniej kadencji dopuścił produkcję leków z suszu sprowadzanego zza granicy.

Ministerstwa stoją twardo w sprawie upraw i zezwoleń

Ministerstwo Zdrowia nie dopuszcza rezygnacji ze zezwoleń na uprawę konopi przemysłowych. Zgodnie z resortem ministra Niedzielskiego, tylko w taki sposób zapewnimy bezpieczeństwo przed narkomanią. Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa dopuszcza liberalizację innych przepisów dotyczących konopi włóknistych. W najbliższych miesiącach zbiorą się odpowiednie komisje.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Kraj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *