
Spis treści
„National Drug Monitor 2020” podaje w najnowszym raporcie, że pandemia spowodowała spadek spożycie twardych narkotyków i alkoholu. Nastąpił natomiast wzrost liczby ludzi palących marihuanę. W roku 2020 w Holandii było ich już ponad milion.
Raport National Drug Monitor
Podany w poniedziałek do publicznej wiadomości raport roczny NDM odnosi się do badań nad zdrowiem psychicznym oraz uzależnieniami Trimbos. Raport powstał na zlecenie rządowego Ośrodka Badań Naukowych i Dokumentacji Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, i zawiera przedstawienie aktualnych danych odnośnie do spożycia używek oraz leków związanych ze zdrowiem psychicznym. Chodzi o alkohol i narkotyki, środki nasenne i uspokajające, ale także tytoń.
Zobacz również nasze poradniki:
- Co zawiera olej CBD, że jest tak wartościowy dla naszego zdrowia?
- Czy CBD może pomóc w walce z bólami stawów i mięśni?
Z raportu wyniku, że pandemia znacznie zastopowała zażywanie przede wszystkim środków imprezowych – narkotyków ecstasy i amfetamina oraz alkohol.
Szefowa monitoringu narkotyków w Trombos, Margriet van Laar uważa, że wpływ na to ma głównie brak imprez poprzez niemożność wyjścia z domu oraz ograniczone możliwości spotykania się w gronie przyjaciół. NDM zauważa przy tym, że w zamkniętych gronach aż 83% respondentów nadal widywało znajomych, a w tzw. domówkach brało udział 40% z badanych.
Prognozy
Instytut Trimbos zajął się także trendami długoterminowymi w spożyciu narkotyków, gdyż ostatnie lata przyniosły wzrost przyjęć do szpitali w związku z zażywaniem konopi indyjskich. Popularną “trawkę” paliło w ubiegłym roku ponad milion osób, czyli już 7.2% Holendrów, a przy tym rośnie liczba palących marihuanę codziennie.
Odnośnie do kokainy, której cena na rynku jest stabilna i sprzyja łatwości dostępu, to zażywa jej niemal 260 tys. mieszkańców Niderlandów. W tym wypadku jednak 40% z nich chce ograniczyć zażywanie narkotyku, a ok. 30% pragnie z nim zrobić rozbrat.
Sprawdź opinie o sklepach CBD:
Raport wspomina również o trendach w handlu narkotykami, który przenosi się wyraźnie do mediów społecznościowych i komunikatorów. Konkluzja NDM mówi o stopniowych przenosinach handlu narkotykami z ulicy na WhatsApp czy Signal.