Nowa ustawa, która dekryminalizuje marihuanę i inne narkotyki

W ubiegły piątek Rząd Norwegii opublikował projekt ustawy informującej o zakończeniu kryminalizacji osobistego posiadania zarówno marihuany, jak i innych nielegalnych substancji. Przedstawiciele norweskiej Partii Liberalnej przedstawili regulacje prawne dotyczące dekryminalizacji. Powoduje to, że posiadanie niewielkich ilości marihuany oraz innych nielegalnych substancji będzie teraz traktowane jako wykroczenie, a nie jak do tej pory jako przestępstwo.

Jak będzie wyglądało to w praktyce? Poniżej zamieszczamy dopuszczalne limity dotyczące posiadania poszczegółnych substancji:

  • marihuana – 10 gramów
  • MDMA – 0.5 grama
  • kokaina, amfetamina – 2 gramy
  • heroina – 2 gramy
  • LSD – 1 karton
  • grzyby psylocybinowe – 20 gramów
  • Leki – 15 dawek

Osoby zatrzymane za posiadanie niewielkich ilości narkotyków będą jednak musiały wziąć udział w obowiązkowym leczeniu w ośrodku leczenia uzależnień. Jeśli nie wezmą udziału w leczeniu, będą mogły zostać ukarane grzywną, ale nie będą podlegały karze pozbawienia wolności.

Zobacz również nasze poradniki:

Czy odwyk jest zasadny w przypadku posiadania 1 grama marihuany?

Jak łatwo się domyślić zwolennicy reformy polityki antynarkotykowej są przeciwko się osadzaniu konsumentów w więzieniach. Jednak wielu z nich krytykuje także przymuszanie ludzi do leczenia. Argumentując to brakiem konieczności leczenia kogoś kto w momencie zatrzymania posiadał 1 gramem marihuany, który zużywa w ciągu miesiąca.

Bent Hoeie, będący jednocześnie członkiem Partii Konserwatywnej Norwegii oraz Ministrem Zdrowia, uważa, że takie podejście do sprawy może wywołać swoistą motywację wśród młodych osób do zmiany zachowania bez groźby użycia siły lub kary. Zmiana wprowadzane do regulacji prawnych mają na celu ułatwienie szukania pomocy w walce z nałogiem.

Nowelizacja ustawy sprawi, że ludzie nie będą karani za posiadanie do 2 gramów kokainy, heroiny lub amfetaminy. W przypadku marihuany mowa o posiadaniu większych ilości. Sankcje w postaci pozbawienia wolności będzie nakładana na tych, którzy posiadają do 10 gramów konopi indyjskich.

Sprawdź opinie o sklepach CBD:

Dekryminalizacja narkotyków w ujęciu światowym

Dekryminalizacja marihuany nie dotyczy tylko Norwegii. 20 kwietnia bieżącego roku Parlamentarny Zespół zajmujący się Legalizacją Marihuany najprawdopodobniej złoży projekt ustawy mającej na celu dekryminalizację posiadania marihuany w Polsce. Do Sejmu ma także trafić projekt ustawy, która w swym projekcie popuszcza możliwość uprawy marihuany przeznaczonej do celów medycznych. Dotyczy to jednak licencjonowanych producentów.

W listopadzie ubiegłego roku na terenie Stanów Zjednoczonych wyborcy z Oregonu powiedzieli “tak” projektowi dotyczącemu dekryminalizacji wszelkich narkotyków. Natomiast ustawodawcy z Massachusetts w ubiegły piątek zatwierdzili przepisy znoszące sankcje karne za posiadanie wszystkich narkotyków.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Świat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *