Oprócz doskonale znanych terpenów również mniej popularny flawonoidy są składnikiem, który z powodzeniem znajdziemy w wielu roślinach, między innymi słynnych obecnie konopiach. Nazwa nie bez przyczyny pochodzi od słowa żółty, co w jakiś sposób może scharakteryzować istotę tego barwnika. Czym dokładnie są flawonoidy? Jakie jest ich zastosowanie oraz właściwości? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy to inaczej barwniki natury roślinnej, których główną właściwością jest ochrona ich przed destrukcyjnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Aktywność antyoksydacyjna, którą cechują flawonoidy, może mieć również bardzo pozytywny i prozdrowotny wpływ na działanie naszego organizmu. Gdzie występują flawonoidy? Przede wszystkim związki flawonoidów znajdują się w nieprzetworzonej żywności, które nie zostało w żaden sposób podgrzewane lub poddawane innemu rodzajowi obróbki termicznej. Bardzo liczna grupa flawonoidów (ponad 20 rodzajów) znajduje się w konopiach. Wśród najpopularniejszych flawonoidów wyróżnić można Cannflavin B, Vitexin, Kwercetyna czy Apigenina.

Flawonoidy mogą składać się nawet z dziesięciu tysięcy struktur, które mają właściwości farmakologiczne. Dzięki takim cechom, jak aktywacja lub hamowaniu różnych enzymów, flawonoidy mogą być wykorzystywane ku prozdrowotnym właściwościom również u ludzi.

Zobacz również nasze poradniki:

Jakie jest zastosowanie Flawonoidów?

Flawonoidy, które występują w żywności, pozwalają na zwalczanie rodników w organizmie. Dzięki takiemu działaniu organizm ludzki funkcjonuje znacznie lepiej, a spowodowane jest to ochroną przed wszystkimi toksynami, które każdego dnia mogą atakować nas. Flawonoidy są również szeroko wykorzystywane w kosmetykach, gdzie cieszą się one dużą popularnością. Wszystkie kosmetyki organiczne korzystają z dobrodziejstw flawonoidów, które mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Sprawdź opinie o sklepach CBD:

Właściwości flawonoidów i ich wykorzystanie w terapiach

Jeden z flawonoidów, Kan Flavina jest znana ze swojego przeciwzapalnego działania, który działa o wiele bardziej skutecznie niż aspiryna. Co więcej, ma ona również działanie antybakteryjne, co może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Flawonoidy to środki przeciwutleniające które modulują działanie tetrahydrokannabinolu. Wewnątrz związków roślinnych natomiast są one związkami fenolowymi, które z powodzeniem możemy nazwać fenylopropanoidami. Jakie są ich cechy? Chronią one komórki przed stresem oksydacyjnym.

Dlaczego więc flawonoidy znajdujące się w konopiach mają pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie? Konopie posiadają wiele właściwości leczniczych, których źródłem najprawdopodobniej są interakcje pomiędzy różnymi terpenami, flawonoidy i kannabinodiami. Wspólne działanie wszystkich tych związków powoduje efekt otoczenia, wyzwalający prozdrowotne właściwości. W przeszłości doceniane właściwości konopii przypisywane były jedynie kannabinoidom, takim jak THC oraz CBD. Jednak z czasem wzięto również pod lupę inne, mniejsze związki jak flawonoidy, w których odkryto równie skuteczne właściwości lecznicze.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

More in:Świat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *